F-Secure Internet Security 2012 Prawie doskonały…prawie robi wielką róznicę
Przez Admin Dnia 27 Lis, 2011 O 11:47 AM | Kategorie NOWOŚCI, SOFTWARE, TESTY | Z 9 Komentarzami

Nowością pakietu F-Secure Internet Security 2012 jest ochrona przed wysokimi rachunkami za mobilny Internet. Funkcjonalność dedykowana jest dla komputerów wyposażonych w system Windows 7. Rozwiązanie automatycznie dobiera optymalny kosztowo i bezpieczny sposób korzystania z mobilnego Internetu zarówno w sieci domowej, jak i zewnętrznej. Opcja ta sprawdza się również podczas korzystania z roamingu za granicą.

W skład pakietu F-Secure Internet Security 2012 wchodzą moduły: antywirusowy i antyspyware, zapora sieciowa (firewall), zabezpieczenia antyphishingowe, filtr antyspamowy, a także moduły kontroli aplikacji i kontroli rodzicielskiej, zapewniające łącznie pełną i kompleksową ochronę komputera. Pakiet chroni system nie tylko przed klasycznymi wirusami i robakami, ale także oprogramowaniem szpiegującym i nowymi typami zagrożeń takimi jak np. rootkity, cechuje się przy tym wysoką skutecznością.

Wstęp
W ciągu ostatniego roku projektanci F-Secure ciężko pracowali, aby dać nam usprawniony produkt oraz przejrzysty interfejs użytkownika. Na pierwszy rzut oka F-Secure Internet Security 2012 wygląda niemal identycznie jak wersja 2011. Zredukowali jednak podatność na fałszywe alarmy.
Nowością w tej edycji jest F-Secure Launchpad, mały gadżet na pulpicie, z którego można uruchomić główną aplikację programu lub odrębny moduł Kontroli rodzicielskiej.

Instalacja 
Nie byłem zadowolony z instalacji F-Secure. Po pierwsze: musiałem odinstalować Malwarebytes Anti-Malware.

Po drugie – po uruchomieniu instalatora, należy ponownie uruchomić komputer i podać klucz licencyjny, dopiero po weryfikacji klucza instalują się komponenty pakietu. Nawet bez restartu, proces trwał prawie osiem minut, co nie sprawdza się dobrze w porównaniu z Nortonem, który instaluje się w mniej niż 60 sekund. Kolejna dziwna rzecz: w systemie Windows 7 program prosił mnie o podanie klucza licencyjnego. Ileż ja się to nagłowiłem, bo nie mogłem nigdzie go znaleźć. Producent nie umieścił informacji, że klucz znajduje się w… nazwie pobranego instalatora :) O ile nie rozumiem takiego rozwiązania o tyle już nie łapię dlaczego pod windowsem XP program nie prosi o podanie klucza tylko od razu instaluje komponenty? Dziwne…

Dla potomnych – klucz dla wersji trial to: IS2012-ESTORE-TRIAL-GLOBAL

Interfejs 
Główny interfejs na rok 2012 F-Secure przedstawia się jako dwa czyste, dobrze zaprojektowane z trzech głównych części okna. W oknie „Computer Security” znajdują się: Stan, Zadania i Statystyki. Poniżej znajdują się trzy przyciski do szybkiego działania: Skanuj (z rozwijanej belki wybieramy rodzaj skanowania),Sprawdź Aktualizacje i Ustawienia. Zauważ, że niebiesko-żółty ekran Ustawienia oznacza, że zmiany ustawień wymagają zatwierdzenia User Account Control (UAC) w systemie Windows Vista i Windows 7.

Okno Online Safety ma identyczną konstrukcję, ale z dużymi guzikami ikon dla użytkowników, zadań i statystyk oraz poniżej ogranicz czas przeglądaniazastrzeż zawartość i utwórz nowe konto. Zauważ, że wszystkie te trzy ikonki wymagają kontroli UAC.

Ustawienia są przedstawione w łatwy w obsłudze interfejs do nawigacji, z podstawową kolumną po lewej stronie do nawigacji. Ustawienia otwierają się w osobnym oknie, podobnie jak wiele innych paneli F-Secure. Wpływa to pozytywnie na przejrzystość i czytelność. Jednak najgorszą częścią interfejsu moim zdaniem, jest „platforma startowa”, która wygląda jak widget pulpitu Windows. Widgetem to ona nie jest, ale na początku nie wiadomo do czego to okno służy.

Wpływ tego „widgetu” podczas pracy z programem jest naprawdę irytujący. Znika po kliknięciu na cokolwiek innego na monitorze, więc przełączanie się pomiędzy głównymi sekcjami F-Secure, jest utrudnione i trzeba znowu klikać w ikonkę w zasobniku systemowym. Nie jest to jakoś bardzo męczące, ale na początku denerwuje, kiedy chcemy sprawdzić „bebechy” programu lub ustawić go po swojemu.

Cechy programu 
Jeśli chodzi o podstawowe zabezpieczenia, F-Secure Internet Security 2012 oferuje stały zakres opcji, ale niewiele zmian wprowadzono od zeszłorocznej wersji. Zobaczmy co kryje się pod „maską” :)

F-Secure wyróżnia silnik antywirusowy. Najnowsza wersja ma wyremontowanego Strażnika w czasie rzeczywistym oraz Ochronę sieci. Funkcja DeepGuard monitoruje programy tak, aby w przypadku napotkania nieznanej aplikacji, użyć F-Secure Real-Time Protection Network w celu oceny jego reputacji w „locie”.

Analiza oparta jest o czas utworzenia pliku, jego rozpowszechnienie wśród użytkowników F-Secure, oraz jego podpis cyfrowy, jeśli go ma. Podejrzane pliki są automatycznie przenoszone do piaskownicy, w wirtualnej maszynie. Plik ten jest uruchamiany w sposób bezpieczny, a jeśli program nic nie wykryje, monitoruje go na bieżąco aż program zacznie coś kombinować w naszym systemie. Jeśli plik zachowa się w dziwny sposób, to zostaje wrzucony z powrotem do piaskownicy i zostanie usunięty z komputera. Support F-Secure twierdzi, że takie rozwiązanie jest skuteczne przeciwko mocno zaszyfrowanym malware.

Internet Explorer i Firefox posiadają weryfikację stron opartą o reputację. Użytkownicy Google Chrome, mimo posiadania 13 % światowego rynku przeglądarek, są pomijani. Tak samo (i jak zwykle) z użytkownikami Opery. Nie tylko F-Secure stosuje taką politykę. Być może uważają, że nie jest im potrzebne to 13% światowego rynku. A może to my – użytkownicy powinniśmy się im odwdzięczyć za taką politykę wobec nas? Wybór pozostawiam Wam.

Wydajność 
Cokolwiek można powiedzieć o F-Secure, jego wymagania jakie stawia naszemu systemowi, są praktycznie bez zarzutu. Prawie we wszystkich dziedzinach, w zeszłym roku F-Secure 2011 był jednym z najbardziej skutecznych antywirusów.

CNET Labs porównali F-Secure Internet Security 2012 oraz sam silnik F-Secure Anti-Virus 2012. Należy pamiętać, że podczas gdy w ubiegłym roku programy były testowane na podstawowej instalacji systemu Windows 7 x64, CNET Labs obecnie testuje za pomocą systemu Windows 7 x64 z zainstalowanym Service Pack 1. Tak więc, wyniki są bardziej porównywalne niż byłyby, powiedzmy z komputerami z systemem Windows XP.

CNET Labs stwierdzili, że (wpływ na wydajność i szybkość) F-Secure na starcie był lepszy niż przeciętny, a czas skanowania był jednym z najszybszych w tym roku.
Niezależna agencja badania AV-Test.org oznaczyła konsekwentnie wysoką oceną F-Secure Internet Security 2011 w pierwszych dwóch kwartałach 2011 roku. Na komputerze z systemem Windows 7, F-Secure zdobył 5,5 z 6 z ochrony; 4,5 z 6 z naprawy i 5.5 z 6 z testu możliwości. Program może się pochwalić ogólnym wynikiem 15,5 z 18.

Należy pamiętać, że AV-Test.org testuje w następujących kategoriach:

 • „Ochrona” – obejmuje statyczne i dynamiczne wykrywanie szkodliwego oprogramowania w czasie rzeczywistym i testy typu „zero-day”
 • W przypadku „Naprawy”, sprawdzają dezynfekcję systemu i usuwania rootkitów.
 • „Zasobożerność” – badanie obejmuje spowolnienie systemu spowodowane przez testowany soft i liczby fałszywych alarmów.

Wyniki za trzeci kwartał nie są jeszcze znane, ale uwagi podzielane przez AV-Test.org oraz CNET wskazują, że pakiet będzie nadal bardzo skuteczny w wersji 2012. Dotychczas to prawie 99,93 procent wykrywalności złośliwego oprogramowania, wyższy niż ogólny średni wskaźnik 99,29. Pakiet był w stanie usunąć 95 procent aktywnych infekcji złośliwego oprogramowania, w tym rootkity. W teście „zero-day” przeprowadzonym przez AV-Test.org , F-Secure zablokował 100 procent ataków (średnia z września 2011 to 92,7 procent).

http://www.av-compar…hishing2011.pdf

W skrócie, AV-Test.org uznał F-Secure 2011 oraz nowy 2012 za najbardziej skuteczną ochronę bezpieczeństwa w internecie, i równie skuteczną co Bitdefender 2012.

http://www.av-test.o…s/test-reports/

Najnowsze testy przeprowadzone przez AV-Comparatives.org wykazują, że F-Secure 2011 był trzeci za Bitdefenderem i Symanteciem, blokując 98,8 procent zagrożeń.

http://www.av-compar…tro_nov2011.pdf

http://www.av-test.o…ts/julaug-2011/

Silnik antywirusowy
F-Secure został przetestowany na kilikunastu komputerach już zainfekowanych. Na niektórych systemach wirusy nie dopuszczały do instalacji pakietu, na innych został zainstalowany poprawnie, ale nie działała aktualizacja bazy wirusów. Do uporania się z tymi problemami użyto wielu narzędzi, a wśród nich były F-Secure Easy Clean i F-Secure Rescue CD. Kiedy te rozwiązania nie pomogły, skanowanie z wiersza poleceń w trybie awaryjnym rozwiązało problemy.

F-Secure wykrył 85 procent próbek złośliwego oprogramowania, ale zdobył zaledwie 6,2 punktów na 10 możliwych w usuwaniu wirusów, a to z powodu pozostawienia rzekomo-usuniętego zagrożenia, które aktywnie działały w tle. Kilka z tych próbek to były rootkity, więc nawet jeśli program wykrył 100 procent rootkitów, to tylko zdobył 6,3 w usuwania ich. Podobnie jak wielu jego konkurentów, F-Secure wykrył 100 procent próbek scareware i zdobył 9,5 punktów.

W ochronie przed złośliwym oprogramowanie program jest również skuteczny. Wykrył 91 procent zagrożeń i 100 procent rootkitów i próbek scareware. Wynik 8,6 pkt w blokowaniu złośliwego oprogramowania jest powyżej średniej. 9,1 punktów w blokowaniu rootkitów jest o włosy powyżej średniej, 9 punktów w blokowaniu scareware jest tylko średni.

W niezależnych laboratoriach, które zajmują się testowaniem technologii antywirusowych, F-Secure zdobywa dobre oceny. W szczególności, ocenę ADVANCED + (najwyższa ocena) zdobył w wyczerpującym teście przeprowadzonym przez AV-Comparatives.org Regularnie także otrzymuje certyfikat w testach przeprowadzanych przez AV-Test.org

Poniższa tabela podsumowuje wyniki z laboratoriów.

Ochrona podczas przeglądania i antiphishing 
Ochrona przeglądarki – program działa na zasadzie oceny linków w popularnych wyszukiwarkach z ikonami koloru zielonego, żółtego i czerwonego. Możemy kliknąć w podsumowanie bezpieczeństwa, i podejrzeć różne informacje o stronie. Funkcja ochrony przeglądarki troszkę lepiej działa w module takim jak Norton Safe Web lub SiteAdvisor w McAfee Total Protection 2011. Avast dopiero raczkuje w tym temacie, o czym pisałem w recenzji tego programu. Moduł ten pomaga użytkownikom uniknąć fałszywych witryn, które usiłują wykraść dane logowania.

F-Secure Internet Security 2012 wykres AntiPhishing:

Antyspam
Konfiguracja do filtrowania spamu F-Secure jest niezwykle prosta. Można ją włączyć i wyłączyć, ustawić poziom filtrowania (agresywny i średni), i (jeśli korzystasz z programu Outlook) konfiguracji automatycznego kasowania starego spamu. W przypadku programu Outlook, Outlook Express i Windows Mail, F-Secure automatycznie przenosi spam i wiadomości phishingowe do odpowiednich folderów. System pomocy zawiera szczegółowe instrukcje do konfiguracji reguł wiadomości w Thunderbird, Opera i Eudora.

F-Secure Internet Security 2012 wykres antyspamowy:

Firewall
Domyślnie zapora programu umożliwia połączenie z internetem wszystkim programom uważanym za bezpieczne przez DeepGuarda. Jeśli uruchamiamy tylko znane i popularne programy, nie zobaczymy wyskakującego okienka firewalla chyba, że skonfigurujemy zaporę tak, aby program pytał nas o każdy program, który pierwszy raz próbuje uzyskać dostępu do internetu.

Kontrola rodzicielska
Oczywiście jak w większości tego typu programów można w nim skonfigurować filtrowanie treści internetowych dla każdego konta i określić harmonogram, kiedy dziecko może łączyć się z internetem.

Jestem zaskoczony, że filtrowanie treści w F-Secure działa tylko w Internet Explorer i Firefox (tak samo system reputacji stron). Dzieci korzystające z innych przeglądarek nadal nie będą mogły odwiedzić zakazanych witryn, ale zobaczą komunikat o błędzie, a nie wiadomość „Witryna sieci Web została zablokowana”.
Jeśli jesteś jednym z tych rodziców, który daje dziecku konto administratora można po prostu wyłączyć kontrolę rodzicielską w programie. Większość produktów do kontroli rodzicielskiej może wymagać hasła w celu zmiany ustawień lub odinstalować ochronę; nie F-Secure.  Dlatego załóżmy hasło na program jeśli korzystają z komputera nasze pociechy mające podstawową wiedzę komputerową.

Mój własny test
Program testuję na paczkach malware, które pochodzą ze strony safegroup.pl. Waga na dysku to 3,82GB o łącznej ilości plików 2825. Przed skanowaniem zaktualizowałem bazę wirusów. Skan wykonywany był na maszynie wirtualnej na windowsie XP, 1GB ramu i z jednym rdzeniem procesora.

Program wykrył i sklasyfikował jako wirusy – 1953 pliki
Pozostawił – 2825-1953= 872
Werdykt – 1953/2825 = 69,1%

Wynik kiepski ale bardziej liczy się ochrona w czasie rzeczywistym.

Zalety

 • Bardzo dobre wyniki w testach niezależnych. 
 • DeepGuard wykorzystuje techniki behawioralne w celu wykrycia szkodliwego oprogramowania. 
 • Blokuje dostęp do złośliwych adresów URL
 • Bardzo mały wpływ na wydajność.

Wady

 • Długi czas skanowania
 • Kłopotliwy LaunchPad

Wniosek 
Można śmiało stwierdzić, że według testów, F-Secure jest bardzo skuteczny w tym kończącym się roku a.d. 2011. A jeśli to jest dla Ciebie najważniejszym standardem, nie wahaj się – kup ten program. F-Secure Internet Security 2012 to dobry pakiet zabezpieczający. Charakteryzuje się dobrą ochroną antywirusową, dobrym firewallem, całkiem dobrym filtrowaniem spamu i imponująco niskim wpływem na wydajność systemu. Program zapewnia również ochronę przed wysokimi rachunkami za mobilny internet. Jednak nie ma wątpliwości, ma niewielki wpływ na wydajność systemu i zapewnia bezpieczeństwo na najwyższym poziomie, co potwierdzają testy, które widzieliśmy w tym roku.

PCSH przypomina, że żaden system nie jest odporny, więc ufając nawet wysoko ocenianemu pakietowi bezpieczeństwa, nic nie zastąpi zdrowego rozsądku podczas korzystania z Internetu. 

„Wcześniejsza wersja naszego oprogramowania – F-Secure Internet Security 2011 – kilka miesięcy temu zdobyła prestiżową nagrodę „Produkt Roku” w testach AV-Comparatives. Pracując nad nowym pakietem, mieliśmy więc świadomość, jak wysoko zawieszona jest poprzeczka. Potraktowaliśmy to jako wyzwanie- powiedział Michał Iwan, dyrektor zarządzający F-Secure Polska.
Pakiet zabezpieczający fińskiej firmy F-Secure, przeznaczony jest do zastosowań domowych i małych firm.”

A co jeśli masz firmę, chcesz korzystać z zabezpieczeń F-Secure pod czujnym okiem fachowców a nie masz wiedzy informatycznej? Z myślą o takich użytkownikach powstała nowatorska usługa HEZO… ?
HEZO Cover – nowatorskie podejście do zagadnienia bezpieczeństwa danych Twojej firmy. Dzięki temu rozwiązaniu, komputery i serwery przedsiębiorstwa są chronione 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu. HEZO Cover nie wymaga od użytkownika wiedzy informatycznej, uruchamiania skomplikowanych procedur, pamiętania o aktualizacjach i wykonywaniu skanowania – procesy te odbywają się automatycznie. Dodatkowo, wykwalifikowani specjaliści cały czas czuwają zdalnie nad bezpieczeństwem danych firmy.

HEZO Cover to doskonały wybór dla małych i średnich firm bez pracowników IT, np. sklepów, hurtowni, zakładów produkcyjnych, sieci franczyzowych, aptek, biur rachunkowych i kancelarii prawnych. Rozwiązanie również znakomicie sprawdza się w firmach wieloodziałowych. Usługę przygotowano także z myślą o zastosowaniu w placówkach oświatowych i administracji publicznej.

Więcej o HEZO już wkrótce! Zapraszam do śledzenia forum PCSH.pl, z którego pochodzi ta recenzja!

 • ser_viss

  „Można śmiało stwierdzić, że według testów, F-Secure jest bardzo
  skuteczny w tym kończącym się roku a.d. 2012. A jeśli to jest dla Ciebie
  najważniejszym standardem, nie wahaj się – kup ten program.”

  No i to jest dla mnie clou całej recenzji. Mam gdzieś długi czas instalacji i irytujący launchpad – dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo komputera.

  Dla „ogarniętych inaczej” redaktorów – rok „a.d. 2012” jeszcze się nie zaczął 😉 Pozdrawiam

  • ad1877

   Mała literówka, zapędziłem się :)

 • grojan

  używam wersji testowej, i na razie nie mam zadnych zastrzeżeń.

 • Eric Draven

  Nie rozumiem, recenzja pozytywna to dlaczego taki tytuł? Skanowanie akurat jest szybkie bo sam sprawdzałem. Po cholerę komu ten launchpad? Testówka u mnie też działa fajnie i szybko, prosty interfejs, jak dla mnie bomba.

 • Misjonarz

  akurat co do tego programu ,to nie mam zadnych zastrzeżeń, znawca tematu co prawda nie jestem, ale kupuje licencje od 4 lat i nigdy mnie nie zawiódł.

 • eastvillager

  Jestem na etapie wyboru po rozczarowaniu ostatnią Pandą – powiedzcie, czy to prawda że F-Secure już nie zamula? Bo jest sporo takich głosów i przyznam, że jestem zainteresowany…

  • pcsh.pl

   Najlepiej zainstaluj sobie traila i sam sprawdź czy Ci będzie mulił czynie. Ciezo cokolwiek stwierdzić jak się zachowa na konkretnej konfiguracji..

   • mieczy_slaw

    niedawno zainstalowałem więc duzo powiedzieć nie mogę, ale zobaczymy. Z pandy tez zrezygnowąłem rok temu.

 • Erto

  http://Www.f-secure.org.pl polecam dla zainteresowanyCh