Firefox 14 wydany!
Przez ciastoman Dnia 20 Lip, 2012 O 11:30 AM | Kategorie INTERNET, NOWOŚCI, SOFTWARE | Z 0 Komentarzami

Wczoraj światło dzienne ujrzała nowa wersja popularnej przeglądarki Firefox. Wersja oznaczona numerkiem 14 wprowadza szereg zmian związanych z bezpieczeństwem, w tym szyfrowanie wyszukań w Google.

Programiści Mozilli załatali 18 luk, z czego aż dziewięć uznano za krytyczne, cztery za poważne, a resztę jako „umiarkowanie groźne”. Za krytyczną lukę uznaję się taki błąd, który pozwala na zaatakowanie komputera bez udziału i wiedzy użytkownika. Zmiany te dotyczą zarówno wersji standardowej, jak i przeznaczonej dla użytkowników korporacyjnych ESR.

Od teraz wyszukiwania oraz sugestie w Google będą szyfrowane za pomocą protokołu HTTPS. Na chwilę obecną jest to jedyny silnik wyszukiwarki obsługujący szyfrowanie. Rozwiązanie to sprawi, że użytkownicy będą chronieni przed nielegalnym zbieraniem danych przez organizacje zewnętrzne.

Nowy Firefox wyposażony jest w cały zestaw nowych funkcji. Istnieję możliwość blokowania treści bazujących na wtyczkach Flash Player bądź Java. Aplikacją każdorazowo zapyta użytkownika o zgodę na uruchomienie. Mozilla nazwała ten mechanizm Click-to-play. W wersji na systemy Mac OS X Lion pojawiła się długo wyczekiwana opcja trybu pełnoekranowego

Wydanie następnej wersji planowane jest na 28 sierpnia.

 

Źródło: www.mozilla.org/pl/firefox/new/