Jak i czym czyścić komputer?
Przez Michał Deptuch Dnia 18 Gru, 2012 O 06:03 PM | Kategorie PORADY | Z 0 Komentarzami

Obecnie prawie w każdym domu jest komputer i traktowany jest jako kolejny mebel, który trzeba gdzieś postawić. Przeglądając Internet, a przede wszystkim  fora internetowe zauważyłem, że większość posiadaczy komputerów nie wie, że trzeba je od czasu do czasu wyczyścić.

Mówiąc wyczyścić nie mam na myśli przetrzeć szmatką obudowy od zewnątrz. Należy więc pamiętać, że komputer należy co jakiś czas czyścić od środka, ponieważ ma to bardzo ważne znaczenie dla jego prawidłowej pracy, wydajności i bezawaryjności.

Zagrożenia wynikające z zabrudzenia komputera.

Kurz osiadający na wentylatorach spowalnia ich prace, które w ostateczności mogą pracować głośniej, powodując denerwujący nas dźwięk. Dodatkowo kurz osiada na radiatorach zmniejszając ich zdolność do oddawania ciepła. Pamiętajcie, że przez komputer cały czas przepływa powietrze i ma to ogromne znaczenie do prawidłowej pracy urządzenia. Jeżeli nasz komputer zacznie się przegrzewać, może doprowadzić do uszkodzenia komponentów oraz złej pracy systemu.

Nie tylko kurz jest niebezpieczny dla tego urządzenia. Oczywiście większość użytkowników spożywa posiłki czy pije kawę  przy komputerze i wszystkie śmieci i okruchy lądują prosto na nim, a co gorsza do niego. Dodatkowo zwierzęta domowe lubią spać czy leżakować na ciepłej „skrzynce”. W ten sposób sierść trafia wprost do obudowy.

Czym czyścić komputer?

Kot reperuje komputer

Źródło: Obrazky.pl

Do wyczyszczenia naszego urządzenia potrzebne jest nam kilka rzeczy. W Internecie znajdziemy wiele kosmetyków do czyszczenia komputerów. Warto zainwestować więc kilka złotych i zakupić takie gadżety. Z tych prostszych przedmiotów przydadzą się: pałeczki do uszu, waciki, pędzelek, ściereczka. Warto też zakupić sprężone powietrze w sprayu, które kosztuje ok. 15 zł.

Wiele osób czyści komputer odkurzaczem. Czy faktycznie jest to bezpieczne? Opinie są podzielone. Duży domowy odkurzacz, z dużą rurą może uszkodzić jakiś sprzęt. Powietrze zasysane jest z większą siłą. Radzę więc zrezygnować z tego urządzenia, chyba że posiadacie jakiś mały odkurzacz samochodowy.

Jak czyścić komputer?

Pierwszą czynnością jest rozkręcenie i zdjęcie obudowy. Pamiętajcie, że wszelkie czynności wykonywane wewnątrz urządzenia powinny być wykonywany po wcześniejszym odcięciu go od zasilania.

Na wstępie należy wyczyścić zasilacz i wentylatory oraz wszelkie pozostałe podzespoły. Należy robić to ostrożnie, tak aby ich nie uszkodzić.  W Internecie znajdziemy też wiele gadżetów ułatwiających czyszczenie komputera: odkurzacze, specjalne preparaty, ściereczki.

Trudno powiedzieć co jaki czas należy czyścić nasz komputer. W większości zależy to od warunków i sposobu jego używania. Mam nadzieję, że po tym artykule większość naszych czytelników, którzy nie czyścili jeszcze swojego komputera zrobią to natychmiast. Warto jednak poświęcić troszkę czasu niż później płacić za nowy sprzęt.