Jak kupić bardzo dobrego laptopa?
Przez Admin Dnia 24 Lut, 2013 O 10:18 AM | Kategorie POLECANE, PORADY | Z 2 Komentarzami

Zakup laptopa to sprawa oczywista. Komputer stacjonarny odszedł do lamusa. Czym jednak kierować się przy wyborze, skoro na rynku mamy tak wielu producentów?

asus-k53sj-sx180v

Uwaga na nazewnictwo

Laptop to także notebook. Niektórzy producenci tacy jak Asus.pl proponują własne nazwy Zenbook lub zaproponowany przez markę Intel Ultrabook. Uwaga na netbooki. To gorsza odmiana komputerów przenośnych, przeznaczonych do prostych zadań, a nie skomplikowanych operacji. W przypadku zakupu laptopa omijamy kategorię netbook.

Dlaczego warto postawić na laptopa?

Notebook najnowszej generacji obsługuje technologię Full HD, wszystkie aplikacje biurowe, łączy się szybko z internetem, umożliwia korzystanie z zaawansowanych programów. Obejrzysz na nim film i wykonasz skomplikowany projekt. Zatem nad potrzebami się nie zastanawiamy. Produkt spełnia wszystkie podstawowe założenia funkcjonalności komputera osobistego.

Czym się kierować przy wyborze?

Matryca – jej rodzaj i wielkość

Mamy matryce błyszczące, źle zachowujące się przy naświetleniu słonecznym w gorszych modelach. Nic na nich nie zauważysz. Z drugiej strony matryce matowe nie odbijają światła, przez co zwiększają komfort codziennego użytkowania. Nie męczą też zbytnio oczu. Różnice w jakości obrazu niedostrzegalne dla ludzkiego oka. Droższa opcja. Co do wielkości ekranu, tutaj sporo zależy od specyfiki pracy. Nie poleca się jednak komputerów mobilnych mniejszych od 13.3 cala.

Podstawowe funkcjonalności

Laptop ma być wygodny. Ułożenie nadgarstków musisz sprawdzić na żywo. Klawiaturę podobne. Przeskok klawiszy, odstępy między nimi. Płaski odpowiednik najlepszy. Touchpad nie powinien być zbyt wrażliwy. Czy chcesz mieć klawiaturę numeryczną, czy z niej zrezygnujesz (możliwość podpięcia zewnętrznej). Dokładnie zbadaj ustawienie wtyczek. W niektórych gorszych modelach zbyt wąskie rozłożenie slotów. Konieczne Wi-Fi. Sprawdza się przy wyborze notebooka powiedzenie im więcej opcji technologicznych wewnątrz sprzętu, tym lepiej.

asus

Waga

Jeżeli zamierzasz z laptopem podróżować waga musi być najmniejsza. Ultrabook rządzi w widełkach 1-2 kg.

Bateria

Osiągnięcie ośmiu godzin pracy bez ładowania to bardzo dobry wynik, który spełni mobilne oczekiwania. Gorsze modele muszą być niestety podłączone cały czas do zasilana zewnętrznego.

Cena

Niby cecha oczywista, ale lepiej zapłacić więcej i mieć pewność użyteczności niż wybrać bubla. W kwocie od trzech do pięciu tysięcy złotych otrzymasz bardzo dobry model notebooka ze wszystkimi istotnymi właściwościami.

Dodatkowa uwaga

Opisane cechy znajdują swoje odzwierciedlenie w popularnych branżowych rankingach, które wypada sprawdzić przed wydaniem pieniędzy. Opisz sprzedawcy swoje potrzeby i poproś o różne propozycje w kilku sklepach.

Na zakończenie

Asus pl oraz inne marki rywalizują teraz w strukturze ultrabooków. To na nich skup swoje spojrzenie zakupowe. Cienkie, funkcjonalne, doskonałe laptopy już na każdą kieszeń. Teraz wiesz przynajmniej jak należy rozpatrywać cechy oferty.

Artykuł Sponsorowany

  • Znawca

    Do du** poradnik. Najlepiej kierować się, przy kupnie laptopa głownie: CPU, GPU, dysk SSD/HDD, matryca.

  • KITT

    Poradnik według mnie jest średni. Przy zakupie laptopa powinniśmy się kierować jego zastosowaniem. Przykład? Dla gracza najważniejszy będzie zestaw CPU+GPU+SSD. Jeżeli ktoś się zamuje pisaniem tekstów – tej osobie na spokojnie wystarczy netbook lub notebook konwertowany typu Asus Transformer Book T100 [wersja z HDD 500GB]. Osoba będąca często w podróży będzie potrzebowała mocnej baterii – na przykład w tablecie Acer Iconia W3 [+ etui na BT z klawiaturą – mamy „netbooka”] bateria starcza na spokojną pracę przez ponad 8h w sieci, czy na 11-12h przy samym Office + przyciemniony ekran + wyłączona wszelka komunikacja. Do zastosowań multimedialnych ważna będzie dobra matryca, o dużej rozdzielczości [najlepiej Full HD], dobrych kątach [najlepiej IPS], dobrze odwzorujący kolory, z dobrym nasyceniem.