Jak wybrać tablet?
Przez Admin Dnia 12 Gru, 2012 O 10:09 PM | Kategorie POLECANE, PORADY | Z 0 Komentarzami

Tablety internetowe przestały być ciekawostką i zabawką dla gadżeciaży. Urządzenia te okazały się na tyle praktyczne, iż stają się coraz popularniejsze i przy wielu zastosowaniach wypierają laptopy. Być może również zastanawiasz się, czy kupić tablet? Jeśli tak, ten tekst będzie ci pomocny.

Podstawowa sprawa przed kupieniem tabletu, jak i przed każdym innym zakupem, to zastanowienie się nad swoimi potrzebami. Chodzi to o realne potrzeby, a nie chwilowe impulsy. Musisz pomyśleć nad tym, co będziesz chciał na tablecie robić i starać się nie ulegać modom oraz podszeptom speców od reklamy. Nie koniecznie potrzebujesz bardzo mocnego sprzętu. Być może w pełni zadowoli cię coś taniego. Wszystko zależy od zastosowań. Jeśli tablet potrzebny ci jedynie do surfowania po sieci, przeglądania stron, odbierania maili, czytania e-booków, wydatek nie będzie duży. Na rynku mnóstwo jest urządzeń w cenie nie przekraczającej 500 złotych, które zaspokoją twoje oczekiwania.

W przypadku, gdy planujesz używać tabletu do bardziej wymagających zadań, jak chociażby oglądanie filmów czy granie, wydatek będzie większy. Lecz także w tym segmencie znajdziesz wiele niedrogich urządzeń. Na twoje szczęście, rynek rozwija się niezwykle dynamicznie i producenci z Chin narzucają ogromne tempo konkurencji. Ceny lecą w dół, a parametry techniczne w górę. 

Wspomniane Chiny to kolejny temat do rozważenia w tym kontekście. Szykując się do kupna tabletu, masz do wyboru dwie alternatywy: albo drogi, markowy sprzęt, albo coś taniego, tzw. chińczyk. Co wybrać? To znowu kwestia preferencji (i zasobności portfela). Zaznaczę jedynie, iż tablety z Chin potrafią zaskoczyć jakością. Pod względem parametrów nie ustępują sprzętowi zachodnich producentów. Użyte materiały, spasowanie elementów obudowy – tu już bywa różnie, ale jeśli dobrze poszukasz, bez problemu znajdziesz dobry, budżetowy tablet.

Oprócz ceny i mocy, istotna jest jeszcze wielkość tabletu, a konkretnie jego ekranu. Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Sprzęt z matrycą o przekątnej ok. 10 cali okaże się niezbyt poręczny jako towarzysz podróży, jednak na domowej kanapie docenisz dodatkową powierzchnię ekranu. Z kolei druga standardowa wielkość, 7-cali, to idealne rozwiązanie dla szukających mobilnego terminalu do czytania, surfowania i oglądania, przy czym taki ekran rozmiarami nie powala i pamiętaj, iż będziesz czuł, że jest to kompromis z ukłonem w stronę poręczności. Są też tablety z matrycami o innych, niestandardowych rozmiarach – być może zadowoli cię jakieś pośrednie rozwiązanie, np. 8 cali.

Kolejna rzecz do sprawdzenia, gdy kupujesz tablet, to jego wyposażenie. Sprawdź, czy ma mocną baterię, chyba że nie zależy ci na długim czasie pracy. Skontroluj, czy zamontowano w nim WiFi, wyjście HDMI (dzięki niemu podłączysz sprzęt pod telewizor lub monitor), czytnik kart pamięci (jeżeli go nie ma, będziesz skazany na tyle pamięci, ile jest wbudowane w tablet). Oddzielna sprawa do moduły GPS i 3G. Wyposażane są w nie nieliczne tablety, szczególnie jeśli mowa o tych budżetowych. To kwestia indywidualnych preferencji i oczekiwań, czy moduły te będą ci potrzebne. O ile zawsze używasz tabletu w zasięgu sieci bezprzewodowej, brak 3G to żaden problem. Z kolei GPS jest niezbędny tylko w przypadku, gdy zamierzasz stosować urządzenie jako nawigację satelitarną.