Łącze bezprzewodowe z transferami do 7 Gb/s zatwierdzone przez IEEE
Przez Vister81 Dnia 18 Sty, 2013 O 04:06 PM | Kategorie NOWOŚCI, TECH | Z 0 Komentarzami

IEEE zatwierdziło właśnie najnowszy standard transmisji danych w sieciach bezprzewodowych 802.11ad. Standard ten zwany również WiGig (Wireless Gigabit Alliance) ma oferować transfer danych do 7 Gb/s!

ieee-wigig

 

802.11ad ma za zadanie oferować najszybsze transfery danych na małych odległościach. WiGig będzie pozwalało na rozwinięcie prędkości danych do 7 Gb/s. Robi wrażenie, prawda?Jest jednak małe „ale”. Standard 802.11ad ma działać pod kontrolą 60 GHz (aktualne standardy to 2,4 GHz oraz 5 Ghz). Tak ogromna częstotliwość odświeżania fal radiowych niekorzystnie wpływa na zasięg urządzeń. Ma to również swoje skutki podczas przenikania przez różnego rodzaju obiekty, nawet te najmniejsze. Wydaje się więc, że biurko lub sofa mogą skutecznie zablokować fale wysyłane przez urządzenia. 

Co więc to oznacza dla zwykłego użytkownika? To, że standard WiGig będzie oferował niezwykle potężną prędkość kosztem zasięgu i ogólnej dostępności. Będzie on działał najlepiej w dużych, otwartych przestrzeniach. Można więc wnioskować, że przy sprzyjających warunkach będziemy mogli łączyć się nawet na odległość paru metrów. Jednak maksymalna prędkość będzie to uzyskania tylko i wyłącznie przy samym urządzeniu nadającym. 

Na rynek zdążyły już wyjść odpowiednie urządzenia wykorzystujące standard 802.11ad. Jest to między innymi ultrabook  Dell Latitude 6430u. Niestety, nie wykorzysta on jak na razie swojego potencjału. 
Jednak nad rozwojem chipów do nowej technologii pracują już firmy takie jak Qualcomm, Marvel oraz Atheros. W urządzeniach tego typu mają pojawić się standardy 2,4 GHz, 5 GHz oraz 60 GHz w jednym. 

Źródło: TechSpot