Mozilla atakuje smartfony
Przez ciastoman Dnia 12 Lip, 2012 O 11:24 AM | Kategorie NOWOŚCI, SOFTWARE, TECH | Z 0 Komentarzami

Fundacja Mozilla oficjalnie zapowiedziała wydanie swojego autorskiego systemu dla smartfonów. Projekt nosi nazwę Firefox OS i będzie w całości bazował na licencji open source. Na tym rynku konkurencja jest wyjątkowo silna, i liskowi nie łatwo będzie pokonać rywali.

O tym, że Mozilla pracuje nad nowym systemem wiadomo już było od dawna. Projekt, który uprzednio nazywał się Boot to Gecko, został oficjalnie zapowiedziany w zeszłym tygodniu. Firefox w dużej mierze ma bazować na HTML5, i w pierwszej kolejności ma trafić do telefonów ze średniej półki. Urządzenia te mają być wyposażone w nowoczesne procesory dostarczone przez Snapdragon oraz Qualcomm. Produkcją natomiast zajmą się firmy ZTE oraz TCL.

„Dzięki temu, że nasza platforma będzie zoptymalizowana pod kątem przystępnych cenowo smartfonów i pozbawiona wszelkich zbędnych elementów, operatorzy będą mogli zaoferować swoim klientom urządzenia o niespotykanych do tej pory w tej klasie cenowej możliwościach. To powinno pozytywnie wpływać na popularyzowanie się naszego produktu na w krajach rozwijających się” – możemy przeczytać w informacji przygotowanej przez firmę.

Firefox OS został już zgłoszony do zaakceptowania przez międzynarodowe organizacje standaryzujące, m. in. W3C. Pierwszych urządzeń z tym systemem możemy się spodziewać na początku następnego roku. Pierwszym operatorem który ma wprowadzić telefony z „liskiem” jest brazylijska Telefonica. W kolejce ustawiają się Deutsche Telekom, Etisalat, Smart, Sprint, Telecom Italia, Telefnica oraz Telenor.

Źródło: www.informationweek.com