Mozilla Thunderbird, czyli klient pocztowy dla każdego
Przez Damian Wolny Dnia 30 Kwi, 2012 O 10:34 AM | Kategorie RECENZJE, SOFTWARE | Z 0 Komentarzami

Thunderbird jest to klient poczty e-mail twórców popularnej przeglądarki internetowej Mozilla Firefox. Program cechują dwie rzeczy: dostępność ( licencja GPL) oraz funkcjonalność: obsługa dużej ilości wtyczek czy kanału RSS.

Program posiada wsparcie dla protokołów POP3, SMTP, IMAP, LDAP, NNTP. Thunderbird w standardzie ma filtr antyspamowy czy sprawdzanie pisowni. Reszta funkcji poza wymienionymi powyżej jest standardowa dla reszty programów pocztowych: kopia robocza w locie, książka adresowa czy blokowanie potencjalnie niebezpiecznych załączników.

Instalacja programu nie jest zbyt skomplikowana. Po uruchomieniu programu wyświetli się konfigurator dodawania nowego konta. Podajemy w nim nasze Imię i nazwisko (będzie wyświetlane w polu Nadawca w skrzynce odbiorczej adresata), adres e-mail oraz hasło. Jeśli tylko my korzystamy z komputera warto zaznaczyć opcję Zapamiętaj hasło. Po tych operacjach klikamy Kontynuuj

 

Czekamy aż program skonfiguruje porty serwerów. Program jest w tym miejscu bardzo przyjemny: posiada swoją własną bazę portów serwerów, dzięki czemu unikamy uciążliwych konfiguracji.

 

Po skonfigurowaniu portów zostanie wyświetlony komunikat o poprawnej weryfikacji konta. Klikamy na przycisk Utwórz konto

W głównym oknie widzimy ostatnie wiadomości (moje się jeszcze ładują). Możemy na tym zaprzestać konfigurowania konta. Jeśli jednak chcemy być na bieżąco z naszymi wiadomościami to zapraszam do dalszej części artykułu.

 

Thunderbirda ciąg dalszy…

Zmieńmy teraz czas sprawdzania skrzynki pod kątem nowych wiadomości czy zmiana wyświetlanej nazwy. W tym celu kliknijmy Prawym Przyciskiem Myszy na nazwę naszego konta i wybierzmy Ustawienia…:

W pierwszej otwartej zakładce mamy możliwość zmiany wyświetlanej nazwy w polu Nadawcy czy dodanie sygnaturki – automatycznie dodawanego podpisu na końcu wiadomości. Przejdźmy teraz do zakładki Konfiguracja serwera:

Opcja zaznaczona czerwonym prostokątem to opcja pożądana przez nas. Domyślnie wartość ustawiona jest na 10 minut. Ja jednak lubię być w miarę na bieżąco z wiadomościami, więc tą wartość zmieniłem na 2 minuty.

 

Pisanie nowej wiadomości

Pisanie wiadomości również jest bardzo proste, wystarczy w głównym oknie programu wybrać przycisk Napisz:

 

To wszystkie niezbędne funkcje, które musisz znać, aby używać tego programu pocztowego.

Strona domowa

Strona z dodatkami

Pozdrawiam i zapraszam do komentarzy!