Najpopularniejsze rodzaje gier online
Przez Admin Dnia 12 maja, 2015 O 12:05 PM | Kategorie GRY, INTERNET, NOWOŚCI | Z 3 Komentarzami

Rynek gier online przeżywa obecnie prawdziwy boom. Na pewno jest to spowodowane szerokim dostępem do internetu, dzięki któremu zyskał on ogromną ilość nowych użytkowników. Ze względu na różny podmiot i schematy gry, rozróżniamy ich kilka podstawowych rodzajów. Największym powodzeniem cieszą się gry bezpłatne, tak jak np. strategiczna gra na platformie Crusade. Dzięki takiej różnorodności każdy użytkownik jest w stanie znaleźć dla siebie odpowiedni rodzaj gry, a kreatywność ich twórców jest w tym zakresie nieograniczona.

parents-kids-computer-250x178

RPG
Role-playing game, inaczej gra fabularna – jest to rodzaj gry opierającej się na pewnej fabule, w której gracze najczęściej wcielają się w role stworzonych postaci. Gra rozbudowana jest zazwyczaj o wirtualny świat, do którego dostęp mają tylko gracze. Gra fabularna posiada pewien scenariusz, według którego realizuje się tak zwana mechanika gry. Elementem finalnym gry jest dotarcie do określonych w niej celów. Gracze to zazwyczaj postacie drugoplanowe, którym może towarzyszyć lektor i przywódca, dzięki któremu wiedzą, w jakie kolejne miejsca się kierować i na jakie elementy zwrócić uwagę na danym etapie gry.  Gry tego typu wyposażone są zazwyczaj w szeroki edytor postaci oraz rozbudowane statystyki, mogące poprawiać wyniki graczy i stanowiące dodatkowe pole do rywalizacji.

MMORPG
Massively multiplayer online role-playing game, gra polegająca na prowadzeniu rywalizacji między dużą ilością postaci w wirtualnym świecie. Najczęściej bohaterowie gry mają możliwość rozwoju i mogą nabywać nowych umiejętności. Dla gier MMORPG typowe jest także tworzenie wewnętrznych sieci i klanów, w których każdy z graczy ma daną rolę do spełnienia. Większość tego rodzaju gier dostępna jest darmowo, a ich rozbudowane wersje w pakietach Premium.

Strategiczne
Gry strategiczne to jedne z gier najkorzystniejszych dla rozwoju naszego umysłu. Dzięki nim rozwijamy swoje umiejętności przywództwa i niestandardowego myślenia. Dla gier strategicznych charakterystyczne jest to, że zazwyczaj wcielamy się w postać jednego bohatera, który zarządza działaniami np. wojska, danej społeczności czy miasta tak jak np. w bezpłatnej grze strategicznej Crusade. W grach strategicznych rzadko jest miejsce na przypadek. Rozwój scenariusza zależy zazwyczaj od planowania działań, wdrażania obranej strategii i jej wyniku.

Przygodowe
Gra przygodowa opiera się zazwyczaj na prowadzeniu postaci przez wygenerowane światy lub plansze, w których należy rozwiązywać zagadki lub wymyślać rozwiązania ułatwiające nam przechodzenie przez kolejne etapy rywalizacji. Gry przygodowe zyskują popularność dzięki atrakcyjnej grafice i kreowaniu wyzwań, przed którymi stoją postacie w kolejnych etapach. W grach przygodowych bohaterowie najczęściej dążą do rozwiązania pewnego zagadnienia, a na końcu gry czeka na nich zasłużona nagroda.

Symulacje
Do najpopularniejszych symulacji należą te związane ze sportem. Wśród wiodących tematów są wyścigi samochodowe, loty maszyn i rożnego rodzaju pojazdów. Symulatory to zazwyczaj przełożenie wydarzeń ze świata rzeczywistego do tego wirtualnego. Można przyjąć, że symulatory wyścigowe to te, w których najwięcej się dzieje, a dynamizm sytuacji wymusza na graczu koncentrację na najwyższym poziomie.

Dzięki różnorodności gier praktycznie każdy użytkownik internetu jest w stanie znaleźć dla siebie jej odpowiedni rodzaj. Większość gier dostępna jest, jeśli nie w pełnych wersjach to przynajmniej demo. Dlatego najlepszym sposobem jest zastanowienie się, co nas interesuje i pod tym kątem znalezienie odpowiedniej dla nas gry, która szybko się nam nie znudzi.

Sprawdź na: http://crusade-online.com/gamedescription.php?language=pl

 • http://www.komputery-torun.pl/blog-aktualnosci-serwis-komputerowy-torun/ Tomasz

  Żadne gry komputerowe nie przyniosły mi takiej interakcji jak te z gatunku MMORPG. Zwłaszcza te z rozbudowanym rozkładem sił, polityką, ekonomią powiązanymi z poszczegołnymi światami/serwerami. Żadne też nie odziałują tak na psychikę – zarówno w ten dobry jak i zły sposób. W końcu gra z ludźmi przed ekranem jest odzwierciedleniem ich samych.

 • https://sciagnij-gre.pl/lista-gier-do-pobrania/ Patryk Patryk

  Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule to wiadomo, że są to gry strategiczne, jednak chciałbym się tu troszkę wyżalić, że dzisiejsze gry przeglądarkowe przystopowały z rozwojem. Chodzi mi o to, że od kilku lat nie pojawiają się ciekawe tytuły, które mogły by zrobić malutką rewolucją jak kiedyś Plemiona…

  Nie ma dziś pomysłów co do koncepcji gier, dzisiejsze gry to tylko zbierz – wybuduj lub płać i wygrywaj. Żenada, dlatego lepiej jest grać w gry, które nie mają też w sobie tych płatności premium, bo jeżeli są i osoby z premium mają zdecydowaną przewagę, to widać, że twórcom chodzi o kasę, nie o grę i przyjemność z rozgrywki…

  Przepraszam, ze się tak rozpisałem, trochę już poza temat, ale nie mogłem tego tak pozostawić bez komentarza:)

 • Bartosz D

  Teraz, 3 lata później królują gry battle royale. Obecnie na topie są 2 pozycje, PUBG oraz Fortnite Battle Royale. Więcej informacji można sprawdzić na http://fortnitebot.pl