Procesory Intel Haswell – czy warto ?
Przez Admin Dnia 6 Cze, 2013 O 12:17 PM | Kategorie ARTYKUŁY, HARDWARE, NOWOŚCI | Z 0 Komentarzami

Procesory czwartej generacji, bo o nich mowa pojawiły się oficjalnie w sprzedaży na początku Czerwca.  Przyjrzyjmy się bliżej jak wygląda stosunek wydajności do ceny, oraz czy warto przesiąść się na nową podstawkę LGA 1150.

Intel-Haswell-

Najciekawszą propozycją jest Intel Core i5-4670k, oraz Inte Core i7-4770k i właśnie na nich się skupimy. Oba modele posiadają cztery rdzenie pracujące z częstotliwością 3,4GHz i odpowiednio 3,5GHz. Pamięć Cache poziomu drugiego wynosi 1MB, natomiast Cache L3 to 6MB dla Core i5, oraz aż 8MB dla Core i7. Jeżeli chodzi o pobór mocy to według producenta jest to około 84 W.

Warto jeszcze wspomnieć, że oba procesory mają zintegrowany układ graficzny HD 4600. W stosunku do  procesorów 3-ciej generacji wydajność układu wzrosła prawie dwukrotnie !

Przejdźmy jednak do testów wydajności w grach i zobaczmy jak spisują się nowe modele. Okazuje się, że nowe modele radzą sobie całkiem nieźle  – można powiedzieć, są bezkonkurencyjne – co prawda różnica pomiędzy 3570k, a 4670k to kilka klatek na sekundę, ale zawsze coś.

Intel-Haswell-wydajnosc

Dla osób, które zamierzają kupić nowy komputer i szukają wydajnej jednostki procesory Core i5-4660k, oraz Core i7-4770k będą bardzo dobrym wyborem. Obecnie w sklepie komputerowym Techplanet cena modelu i5-3570k wynosi około 885zł, natomiast 4670k 922 zł. Oprócz funkcji, które niesie ze sobą rodzina procesorów Haswell (min. konwerter wideo Quick Sync, podkręcanie za pomocą BCLK) otrzymujemy większą wydajność, przy niskim zużyciu energii. W tej chwili brakuje jeszcze testów płyt głównych z podstawką LGA 1150, dlatego wybór odpowiedniego modelu może być trudny. Z pewnością wymiana procesora nie opłaci się tym wszystkim, którzy obecnie posiadają modele o podobnym poziomie wydajności . Warto również dodać, że podkręcony Core 2500k będzie wydajniejszy od fabrycznego modelu 4660k – zresztą część komentarzy pokazuje, że procesory Intel Haswell podkręcimy stabilnie do poziomu około 4GHz.  

Jeżeli nie zależy nam jednak na możliwości podkręcania, lub w niewielkim stopniu będziemy podkręcać procesor to w aktualnej cenie (a jest ona naprawdę dobra) warto sięgnąć po Intel Haswell.

 Artykuł Sponsorowany