Recenzja Emsisoft Anti-Malware
Przez Admin Dnia 14 Wrz, 2011 O 04:47 PM | Kategorie RECENZJE, SOFTWARE | Z 1 komentarzem

Emsisoft Anti-Malware to kompleksowy pakiet zabezpieczający nasz komputer przed występującymi zagrożeniami w internecie. Emsisoft Anti-Malware posiada w sobie ochronę antywirusową oraz antyspyware, dzięki czemu ochronimy nasze dane przed trojanami, wirusami, szpiegami, itd. Program jest również w języku polskim. Link do programu.

Podczas pierwszego uruchomienia programu musimy założyć konto, aby móc korzystać z programu w wersji Trial lub platnej. Z programu możemy też korzystać w wersji free (tylko jako skaner na żądanie).

W programie zaimplementowano silnik antywirusowy firmy Ikarus Technologies oraz autorski silnik antyspyware/antymalware firmy Emsisoft. Ponadto Anti-Malware wyposażony jest w behawioralny (zachowawczy) monitor systemu, który jak nazwa wskazuje monitoruje działanie aplikacji w systemie, dzięki czemu możliwe jest wykrycie nieznanego zagrożenia.

Anti-Malware chroni przed wszelkiej maści zagrożeniami, takimi jak: trojany, robaki, spyware, adware, dialery a także przed keyloggerami, backdoorami czy aplikacjami które obniżają bezpieczeństwo Windows, chociaż same w sobie nie są zagrożeniem (riskware).

Skuteczność? Bardzo wysoka.
http://www.anti-malware-reviews.com/
http://wwww.av-compa…gle_feb2011.pdf

Problemem jest dość duża podatność na fałszywe alarmy, na szczęście można ją zredukować. Nie mniej zalecam ostrożność przy usuwaniu znalezionych zagrożeń. Trochę wolno skanuje, ale na szczęście producent ma to porawić w wersji 6, która jest już dostępna ale jako BETA. Producent często ogłasza promocje cenowe, np. za 75 złotych dostajemy roczną licencję na Emsi (pieszczotliwe zdrobnienie) Anti-Malware oraz Online Armor, firewall rozwijany przez tego samego producenta.

Aplikacja zajmuje mało miejsca w RAMie, bo jedynie do 50 MB i nie powoduje większego zwolnienia starszego komputera, co jest oczywiście bardzo ważne. Największą chlubą Anti-malware jest wykrywalność. Praktycznie w każdych testach program osiąga wykrywalność rzędu 97,8-9 100%. Największa zasługa w tym przypada skanerowi firmy Ikarus Technologies. Program bije na głowę wielosilnikowe programy antywirusowe jak G Data, Trustport, F-Secure. Program wielokrotnie zdobywał nagrody VB100.

Strażnik spełnia bardzo dobrze swoje zadania: blokuje połączenie w przypadku pobierania szkodliwego oprogramowania, nie pozwoli zapisać na dysku zainfekowanych plików, a także ich otwierać czy modyfikować. Nie pozwoli się sam wyłączyć, wymaga hasła do ustawień, a także samego wyłączenia. Zawiera dosyć ciekawe rozwiązanie związane z wykrywaniem podejrzanych zachowań, jakim jestpodpowiedź dzięki statystykom wyboru decyzji dla użytkownika w przypadku niepewności co do zdecydowania czy przepuścić zachowanie danego programu, czy jednak nie. Bardzo fajną funkcją jest również nałożenie ograniczeń na zwykłych użytkowników, jeżeli chodzi o większość opcji programu, ponieważ może się to przydać np. w szkołach, aczkolwiek w domach oczywiście również.

Wykrywalność stoi na bardzo wysokim poziomie też ze względu na silnik antywirusowy Ikarusa, który jednocześnie jest nadwrażliwy. Nadwrażliwość ta jest bardzo krytykowana przez wielu mających do czynienia z Emsisoft Anti-Malware. W połączeniu z rozbudowaną funkcjonalnością i konfiguracją czyni aplikację niezrozumiałą dla przeciętnego użytkownika komputera przyprawiając o ból głowy, kiedy zostają skasowane jakieś pliki wymagane do działania systemu operacyjnego i na to należy zwrócić uwagę. Oprogramowanie to nie jest prawdopodobnie skierowane do użytkowników, którzy chcą zainstalować i zapomnieć. W takim wypadku dobrym wyborem może okazać się AVG, Avast czy inny darmowy lub płatny odpowiednik.

Emsisoft jednak cały czas zmierza do usprawnienia swojego pakietu zabezpieczającego i jednocześnie zwiększania jego wydajności, co widać wyraźnie z upływem czasu. Być może z czasem stanie się on bez najmniejszych wątpliwości bardzo dobrym wyborem nawet dla przeciętnego użytkownika komputera. Dodatkowymi aplikacjami zawartymi w Emsisoft Anti-Malware są HiJackFree oraz BlitzBlank dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Pierwsza służy do zorientowania się, który proces może szkodzić komputerowi, tzn. być niewykrywany przez skaner, ale kwalifikować się do Malware. Druga zaś pozwoli usuwać pliki, wpisy rejestru, sterowniki, których podczas działania systemu usunięcie jest niemożliwe. Do kompletu można doinstalować jakiegoś dobrego darmowego Firewalla i mamy komplet bardzo dobrej ochrony.

Niestety, wysoka wykrywalność jest okupiona wysoką podatnością na tzw. fałszywe alarmy (false positives), czyli błędne klasyfikowanie zdrowego pliku jako zainfekowany. Trzeba być ostrożnym przy usuwaniu plików, a fałszywe trafienia zgłaszać producentowi (opcja przy wynikach skanowania).

Zalety:

 • wysoka wykrywalność
 • dostępna bezpłatna wersja o podstawowych opcjach
 • skaner behawioralny
 • dobra koordynacja silników Ikarus-Emsisoft
 • dobra ochrona za niską cenę
 • prawdopodobnie jeden z najlepszych AV

Wady:

 • duża podatność na fałszywe alarmy
 • dość duże zapotrzebowanie na pamięć (jeśli ktoś ma dość dobry komputer, może spać spokojnie)

Moim skromnym zdaniem Emsisoft Anti-Malware w polączeniu z zaporą Online Armour lub Comodo FW ewentualnie z zaporą Pc Tools będzie świetnym zabezpieczeniem dla naszego komputera.

 

Podyskutuj o tym na forum Pcsh.pl, z którego pochodzi ta recnezja!


 

 • Milosz99

  Ponownie świetna recka newskompu