SilentiumPC Fera HE1224
Przez Grzechu Dnia 10 Paź, 2011 O 04:04 PM | Kategorie HARDWARE, NOWOŚCI, TESTY | Z 4 Komentarzami

Jakiś czas temu w naszej redakcji zawitał cooler CPU firmy SilentiumPC. Model Fera HE1224 to najmłodsze dziecko z 3 schładzaczy jakie znajdują się w ofercie tej polskiej firmy. Porównamy go do starszego brata – Spartana oraz fabrycznego coolera dostarczanego wraz z Phenomem X3 720. Zapraszam do zapoznania się z testem. Serdecznie dziękujemy firmie SilentiumPC za wypożyczenie coolera do testów.

Opis

Fera HE1224 to wieżowy cooler o wymiarach 125 x 52 x 157 mm. Radiator został wyposażony w system specjalnie perforowanych aluminiowych finów oraz cztery 6 mm heatpipe’y które stykającą się z miedzianą stopą. Całość chłodzi spory, 120mm wentylator PWM. Może się on kręcić z prędkością od 500 do 1500 obr./min. generując przy tym hałas od 9,6 do 21 dBA. Cooler oferuje kompatybilność z wszystkimi dostępnymi na rynku podstawkami.

Na miedzianej podstawie chłodzenia znajdziemy zaaplikowaną pastę, dzięki czemu nie musimy dodatkowo jej kupować. Dla ułatwienia montażu pierwszy raz firma SilentiumPC zdecydowała się zastosować specjalne zapinki zamiast kołków z których korzystanie było nieco uciążliwe.

Opakowanie i akcesoria

Chłodzenie dostarczane jest w dużym, szarym opakowaniu z rączką. Umieszczono na nim napisy i obrazki mówiące o zaletach produktu. W skład zestawu jaki dostajemy w opakowaniu wchodzą:

  • Cooler
  • Jeden 120mm wentylator
  • 2 komplety zapinek do wentylatorów
  • zapinka do podstawek AMD

Platforma Testowa

Do wszystkich testów wykorzystana została następująca platforma testowa:

  • CPU: AMD Phenom X3 720 BE
  • Karta graficzna: Palit GeForce 8800GS
  • Dyski twarde: Samsung 160GB
  • Płyta główna: Gigabyte MA770-UD3
  • Pamięć RAM: Kingston DDR-2 800 3 GB (2+1)
  • Obudowa: Fractal Design core 3000
  • Zasilacz: ModeCom Premium 400W
  • System Operacyjny: Windows 7 64-bit

Nie ma co się w tym miejscu rozpisywać ponieważ platforma ta wykorzystywana jest w praktycznie każdej recenzji hardware’u.

Procedura testowa

Testy odbywały się dopiero na drugi dzień od założenia poszczególnego chłodzenia, dzięki czemu mamy pewność, że pasta jest odpowiednio wygrzana. Jako pastę użyliśmy Noctua NT-H1. Jej wyniki były tylko o 1 stopień lepsze od preaplikowanej pasty przez co zdecydowaliśmy się na zamieszczenie tylko jej wyników. Testowane były dwa tryb: idle oraz stres. Do obciążenia procesora używany był program OCCT. Termometr umieszczony w pomieszczeniu gdzie wykonywane były testy wskazywał 21,5 stopnia.

Testy

Generowany hałas

Płyta z platformy testowej ma duży minus – grzejący się mostek południowy. Przez to wentylatory w obudowie (również od coolera) ostro przyspieszają by ochłodzić atmosferę panującą w obudowie. Dzięki wydajniejszemu chłodzeniu temperatury te są niższe, a co za tym idzie również jest ciszej. Przy zamontowanej Ferze komputer jest sporo cichszy niż przy Spartanie (nie mówiąc już o BOX’owym coolerze). Może i to nie jest hałas dla cichofilów ale jeśli ktoś ma chłodniejszy mostek to fabryczny wentylator Fery staje się praktycznie niesłyszalny.

Mini galeria

Plusy i Minusy

Podsumowanie

SilentiumPC wydało naprawdę świetny produkt. Fera HE1224 jest wydajnym oraz cichym chłodzeniem które zadowoli praktycznie każdego. Szczególnie zachęcająca jest jego cena. Najtańsza oferta znaleziona na stronie Skąpiec.pl pochodzi ze sklepu ram.net. Omawiany cooler kosztuje tam 89zł. Cooler zdecydowanie zasługuje na nasze polecenie.

Specjalne przeprosiny należą się dla Chłodzenie.net. Wiele przeciwności losu wystąpiło podczas tworzenia tej recenzji przez co opublikowana została dopiero teraz. Jeszcze raz bardzo przepraszam.

Oczywiście jak zawsze czekam na krytykę oraz informację czego zabrakło w tej recenzji.

  • Łukasz

    No proszę, kolejny serwis gdzie Fera bardzo dobrze wypada :)

  • Chlodzenie_net

    Wprawdzie długo trzeba było czekać ale już jest :) Dzięki :)

  • Sido107

    „Całość chłodzi spory, 120mm wentylator PWM” – czegoś mi tutaj brakuje lepiej by brzmiało:”Całość owiewa 120 mm wentylator sterowany sygnałem PWM” po liczbie robi się spację (ma być 120 mm, a nie 120mm!!!)

    Brakuje dokładniejszego opisu metodologii testów, to co napisaliście to za mało.

    „Do obciążenia procesora używany był program OCCT” – jaki tryb?

    Czy obudowa podczas testów była zamknieta?

    Jakie były zamontowane wentylatory, gdzie i z jaką prędkością wirowały?

    Jakie jest taktowanie procesora, jakie napięcie rdzenia, gdzie testy po OC?

    Brak info o możliwości zamontowania drugiego wentylatora, szkoda że nie ma testu z dwoma wentylami.

    Brak informacji co do modelu zastosowaniego modelu wentylatora, nie wszyscy wiedzą takie informacje.

    I ostatnie pytanie do autora tekstu: dlaczego taki króciutki art?

    Nie żebym się czepiał, ale sporo rzeczy brakuje w tym teście, zawsze możecie poprawić tekst.
    Czasem dobrze jest poczytać testy na innych portalach nie koniecznie polskich.

    Pozdrawiam :)

  • Pingback: Cooler Master Hyper TX3 EVO - chłodzenie tanie i wydajne? | NewsKomp.pl - Portal komputerowy, nowości komputerowe, aktualności, Windows 8,()