Transformer AiO z Windowsem i Androidem, czyli jak to Asus wymyśla komputer na nowo
Przez Dawid Dziurkowski Dnia 8 Mar, 2013 O 03:47 PM | Kategorie HARDWARE, NOWOŚCI, TECH | Z 2 Komentarzami

All-in-one z Windowsem 8 i mocną specyfikacją oraz tablet z Androidem w jednym? Taki pomysł na komputer osobisty zaprezentował nam Asus, w postaci hybrydowego Transformera AiO. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej temu, co urządzenie ma nam do zaoferowania. 

Asus prezentował już koncept takiego urządzenia w czerwcu ubiegłego roku oraz na początku bieżącego roku, na targach CES 2013, jednak dopiero teraz poznaliśmy jego pełną specyfikację, cenę oraz datę premiery.

Transformer AiO to hybryda, składająca się z dwóch części – pierwsza to tablet, pełniący również rolę wyświetlacza, a druga to stacja dokująca, będąca równocześnie pełnoprawnym komputerem klasy PC. Zarówno tablet jak i stacja dokująca posiadają swoje własne, niezależne komponenty i złącza, które pozwalają korzystać z nich niezależnie, o ile oczywiście będziemy mieli do dyspozycji dodatkowy monitor, w chwili gdy tablet zostanie wypięty.

Stacja dokująca wyposażona będzie w procesor z 3 generacji serii Core (do wyboru i3/i5/i7), kartę graficzną NVIDIA GeForce GT 730M z 2GB pamięci, od 4 do 8 GB pamięci RAM, do 2 TB przestrzeni dyskowej oraz 4 złącza USB 3.0. Nie zabraknie również czytnika kart 3-w-1, obsługi WiFi, sieci Ethernet oraz Bluetooth 4.0, a także bardzo przydatnego wyjścia HDMI.

Tablet wykorzystuje natomiast 4-rdzeniowy procesor NVIDIA Tegra 3, 2 GB pamięci RAM, 32 GB pamięci flash (z możliwością jej rozszerzenia kartami microSD) oraz 18,4-calowy, pojemnościowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Jak na tablet przystało, do dyspozycji mamy także WiFi, Bluethooth 3.0, kamerę do wideorozmów o rozdzielczości 1 Mpx, port mini-USB 2.0 oraz gniazdo mikrofonu i słuchawek 3,5mm.

 

Producent zapewnia, że akumulator umieszczony wewnątrz tabletu, pozwoli na 5 godzin użytkowania urządzenia bez potrzebny podpinania go do ładowarki… Lub stacji dokującej.

Jedną z najciekawszych funkcjonalności Transfomera AiO jest niewątpliwie możliwość przełączania się między dwoma systemami – Windowsem 8 i Androidem w wersji 4.1, jedynie za pomocą naciśnięcia przycisku. Fajnie? Pewnie, że fajnie. Przynajmniej na papierze, a jak działa to w rzeczywistości przekonanym się zapewne dopiero po tym jak urządzenie zagości na sklepowych półkach.

Skoro już o sklepowych półkach mowa, to Asus Transformer AiO zadebiutuje w sklepach w drugim kwartale 2013 roku w sugerowanej cenie 1299$ za wersję podstawową, co przy obecnym kursie dolara oznacza, że w Polsce przyjdzie nam zapłacić za to urządzenie grubo ponad 4 tysiące złotych. Cena, nawet jak za 2 urządzenia (tablet + stacja dokującą z pełną funkcjonalnością komputera PC) wydaje się mało zachęcająca, ale musimy pogodzić się z tym faktem, biorąc pod uwagę nowinki konstrukcyjne zaproponowane przez Asusa.

Jesteśmy bardzo ciekawi, jak Transformer AiO zostanie przyjęty przez rynek i czy zdoła odnieść wystarczający sukces by spopularyzować hybrydowe komputery. A jakie jest Wasze zdanie?

Źródło:  Asus (notka prasowa), Engadget.com

  • regambler

    18″ tablet 😀  Powiem że pobawiłbym się takim sprzętem… ale cena trochę wysoka…

    • regambler

       Wczoraj w komputroniku widziałem… cena 4999… no masakra jakaś 😛