Urządzenia wielofunkcyjne – najlepszy wybór
Przez Admin Dnia 22 Kwi, 2016 O 03:21 PM | Kategorie HARDWARE, NOWOŚCI | Z 0 Komentarzami

Minimalizacja urządzeń biurowych od lat powoduje, że na naszych biurkach jest coraz mniej sprzętu, a ten który jest niezbędny, staje się coraz bardziej wielofunkcyjny. Wybór zależy oczywiście od naszych potrzeb, środków finansowych i oczekiwań. Jak wybrać najlepszy sprzęt?

urządzenia wielofunkcyjne

Wiele funkcji

Kiedy codzienne obowiązki wymagają od nas korzystania z drukarki, skanera, faxu i często kopiujemy dokumenty, nie warto inwestować w poszczególne sprzęty. Urządzenia wielofunkcyjne stworzone zostały właśnie po to, aby zaspokajać potrzeby tych, którzy na co dzień korzystają z wielu sprzętów, aby zaoszczędzić przestrzeń biurową, co jest szczególnie istotne dla małych firm i ich małogabarytowych biurach. Coraz nowocześniejsza i bardziej intuicyjna obsługa pozwala na szybki i łatwy dostęp, a ostatecznie pozwala również na oszczędność kosztów, które ponieślibyśmy na zakup poszczególnych sprzętów. Tańsze będą również koszty eksploatacji takiego urządzenia, jak i naprawy serwisowe, ponieważ będzie za nie odpowiedzialny jeden producent. Ponieważ urządzenia tego typu charakteryzuje wielość funkcji, wszystko jest zawsze pod ręką. Co jest jednak wadą takich urządzeń – w jednym momencie może pracować tylko jedna z funkcji urządzenia, nie ma więc możliwości np. jednoczesnego drukowania i skanowania dokumentów. Może to być przeszkodą, jednak wymaga jedynie lepszej organizacji osób obsługujących urządzenie i nie powinna znacząco wpływać na pracę firmy.

Nie tylko dla firm

Nie tylko pracownicy firm zyskują na zakupie urządzenia wielofunkcyjnego w miejsce starszych urządzeń o jednej funkcji. Domowe biura także potrzebują sprzętu o określonej funkcji do prowadzenia nawet niedużej dokumentacji. Nieskomplikowane, wielofunkcyjne sprzęty jak np. drukarka ze skanerem zaspokoją także potrzeby studentów, dla których jednorazowy wydatek i tania eksploatacja może się okazać tańsza i mniej czasochłonna niż ciągłe kopiowanie notatek i bieganina po punktach ksero. Dla miłośników fotografii niezastąpione będą urządzenia o dobrej jakości druku laserowego, który pozwala drukować fotografie dobrej jakości. Dla posiadaczy laptopów oraz urządzeń mobilnych z możliwością zainstalowania odpowiedniej aplikacji świetnym rozwiązaniem będą urządzenia wielofunkcyjne z modułem Wi-fi, dzięki któremu możemy drukować i obsługiwać sprzęt, bez potrzeby podłączania kabla do urządzeń.

Jak dokonać zakupu?

Kiedy już zdecydowaliśmy się na zakup urządzenia wielofunkcyjnego, musimy wybrać możliwie najbardziej optymalny dla naszych potrzeb i przemyśleć jakie cele będzie spełniał w biurze. Od tego bowiem zależy na jaki model powinniśmy się zdecydować, nawet jeśli wymaga dodatkowej inwestycji. Przede wszystkim powinniśmy określić, czy nasza praca lub aktywności, do których będziemy wykorzystywać urządzenie wielofunkcyjne wymaga określonych funkcji, np. druku kolorowego. Determinuje to bowiem cenę, jaką będziemy musieli zapłacić za urządzenie. Warto również zwrócić uwagę na serwisowanie sprzętu i jego gwarancję, ponieważ wybór sprzętu o jasnych zasadach gwarancyjnych i przypisanym punkcie serwisowym zaoszczędzi nam późniejszych kosztów i problemów.

Jaki druk?

Wspomniana już decyzja o tym jakiego rodzaju druku potrzebuje nasze biuro powinna być jedną z kluczowych przy zakupie urządzenia wielofunkcyjnego. Dlaczego? Głównie z powodu kosztów, ponieważ one różnicują poszczególne urządzenia. Jeśli w naszej firmie sprawdza się wyłącznie druk monochromatyczny i nie ma potrzeby drukowania kolorowych zdjęć i dokumentów w jakości laserowej, zakup bardziej zaawansowanego sprzętu jest pozbawiony sensu. Jednak trzeba pamiętać, że to właśnie tańsze urządzenia z drukarką atramentową generują większe koszty. Jeśli więc naszym przeznaczeniem jest domowe drukowanie lub prowadzenie firmy o stosunkowo niedużych potrzebach przetwarzania dokumentów, lepszym wyborem będzie urządzenie z drukarką atramentową. Jeśli jednak prowadzimy większą firmę, a urządzenie wielofunkcyjne będzie eksploatowane codziennie, warto pomyśleć o urządzeniu droższym na etapie kupna, ale ostatecznie oszczędzającym koszt prowadzenia firmy.

Szybkość i rozdzielczość

Istotnym parametrem urządzeń wielofunkcyjnych jest szybkość pracy i ich wydajność, a także jakość druku jaką jesteśmy w stanie uzyskać. Warto zwrócić uwagę na deklarowaną przez producenta ilość stron, jaką urządzenie jest w stanie wydrukować w czasie jednej minuty, ponieważ od tego będzie zależeć jak szybko jest ono w stanie pracować. Gwarantowana rozdzielczość jest parametrem maksymalnym, warto dobrać taką, która odpowie na nasze potrzeby, uwzględniając jednocześnie niemałe koszty tonerów. W przypadku druku zdjęć, konieczna będzie wyższa niż dla zwykłych, monochromatycznych dokumentów. Kolejnym parametrem, który powinien decydować o zakupie określonego modelu jest jakość skanowania dokumentów. Sprawdzić warto więc wszystkie parametry, a w porównaniu poszczególnych urządzeń pomogą nam wyszukiwarki jak: https://www.redcoon.pl/c02070200-Urz%C4%85dzenia-wielofunkcyjne.

Marki najchętniej wybierane przez użytkowników

Trudno rozstrzygać, która marka jest najlepsza, ze względu na duże różnice parametrów i różnorodne wymagania użytkowników. Kiedy wybieramy optymalne dla naszych potrzeb urządzenie wielofunkcyjne, powinniśmy się skupić przede wszystkim na własnych oczekiwaniach, środkach finansowych i wybrać możliwie najlepszy sprzęt. Dużą popularnością cieszą się jednak uznane marki, w których łatwo o dobry serwis i jasne zasady gwarancyjne produktu, jak Epson, Brother czy HP. Ciekawe rozwiązania dla oczekujących zaawansowanych funkcji Wi-fi posiada w swojej ofercie również Samsung i firma OKI, a także Kyocera. Naszym sprzymierzeńcem będą wspomniane już porównywarki poszczególnych parametrów, które wskażą dla nas najlepszą opcję. Dokładne wskazanie poszukiwanych parametrów pozwoli nam wybrać dobrej jakości sprzęt na lata codziennego użytku firmowego lub domowego.