Wielkie mierzenie – zmierz wydajność podzespołów swojej maszyny
Przez Artus2007 Dnia 19 lut, 2011 O 01:54 PM | Kategorie NOWOŚCI | Z 1 komentarzem

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, jaki szybki jest Twój komputer. Czy bez problemu zagrasz we wszystkie  nowe gry, czy podzespoły są do tego odpowiednie. Z pomocą tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić i zmierzyć wydajność twardego dysku, napędów optycznych, procesora czy pamięci RAM.

Mierzenie wydajności dysku twardego (HDD)

1. W celu zmierzenia wydajności HDD posłużymy się programem HD Tune. Pobrać go możemy stąd KLIK . Po zainstalowaniu programu uruchamiamy go – a górze z widocznej listy wybieramy dysk, który chcemy zmierzyć:

2. Kolejnym ważnym elementem jest „rzut okiem” na temperaturę dysku. W moim przypadku wynosi ona zaledwie 32 stopnie Celsjusza. Jeśli temperatura przekracza w znaczącym stopniu 50 stopni, oznacza to, że powinniśmy zainwestować w lepsze chłodzenie komputera wewnątrz:

3. Klikamy na przycisk START aby rozpocząć test wydajności HDD. Po zakończonym teście wyniki możemy zapisać, klikając na ikonę dyskietki:

MIERZENIE WYDAJNOŚCI NAPĘDÓW OPTYCZNYCH (CD/DVD)

1. Wydajność napędów CD/DVD możemy sprawdzić za pomocą programu Nero DiscSpeed. Program od pobrania tutaj KLIK . Program od razu po pobraniu est gotowy do uruchomienia.  Aby zmierzyć wydajność napędu, wkładamy do niego dowolną płytę – najlepiej, aby posiadała nagranych jak najwięcej danych. Następnie z rozwijanej listy wybieramy napęd, który chcemy testować i klikamy na START:

2. Po zakończeniu pomiarów zobaczymy wyniki – prędkość odczytu, obciążenie procesora czy czas dostępu:

MIERZENIE WYDAJNOŚCI PROCESORA I PAMIĘCI RAM

1. Do przetestowania wydajności procesora i RAM użyjemy programu ScienceMark – do pobrania tutaj KLIK . Program w postaci archiwum – wystarczy rozpakować i uruchomić. Ujrzymy takie okno:

2. Musimy uruchomić wszystkie elementy pomiarowe (benchmarki) – w tym celu klikamy na File i Run All Benchmarks:

3. W kolejnym oknie nic nie musimy zmieniać – wszystkie testy do przeprowadzenia są zaznaczone (chyba, że któryś możemy wyłączyć, jeśli nam nie odpowiada). Klikamy na Run Benchmarks:

4. Jeśli ujrzymy dodatkowo okienko, które poinformuje o obciążeniu systemu (w języku angielskim) to nic nie wykonujemy na komputerze! Nie klikamy myszką, nie poruszamy nią, nie używamy klawiatury i nic nie włączamy – czekamy spokojnie na zakończenie testów. W innym przypadku możemy sfałszować wyniki pomiarów.

MIERZENIE WYDAJNOŚCI KARTY GRAFICZNEJ

1. W drugiej części artykułu przedstawię test karty graficznej programem CineBench R10, który okazał się najlepszym benchmarkiem w wielu testach. W sieci jest dużo programów tego typu, ale ja polecam zdecydowanie program opisany w artykule. Program zajmuje nieco ponad 120 mb, ale jest godny polecania. Program znajdziemy tutaj KLIK .

2. Po uruchomieniu programu klikamy na Start all test – rozpocznie się test wydajności karty graficznej:

3. Podczas testu nic nie wykonujemy na komputerze. Wyniki zostaną wyświetlone po kilkunastu minutach w oknie programu.

  • Patryk Zaskórski

    Bardzo dobry artykuł. Z pewnością wielu osobom się przyda ;)