ZOTAC prezentuje GTX-a 670 TwinCooler
Przez michalinio22 Dnia 15 Cze, 2012 O 12:10 PM | Kategorie HARDWARE, NOWOŚCI | Z 0 Komentarzami

Największym zaskoczeniem podczas premiery układu GTX 670 NVIDI była długość referencyjnej płytki PCB. Była ona niesamowicie krótka jak na kartę o takiej wydajności, aż dziw brał, że wszystkie elektroniczne podzespoły dla tak dużego układu, zmieściły się na tak małej powierzchni.

Jednak NVIDIA chyba chcąc podkreślić dział cenowy i wydajnościowy tej karty, zaprojektowała referencyjne chłodzenie, które wykraczało poza długość płytki. Takie rozwiązywanie powodowało powrót tego modelu do rodziny bardzo wydajnych produktów, które mają swoje gabaryty.

Jak widać na zdjęciu wyraźnie zarysowana jest granica płytki PCB a plastikowej dalszej części chłodzenia

 

Niektórzy producenci tacy jak np: Gigabyte, użyli standardowych płyt drukowanych od GTX-a 680. Inni jak na przykład ZOTAC, zaprezentował bardzo ciekawie wyglądającą konstrukcje. Karta jest standardowej długości ale posiada niereferencyjne chłodzenie od ZOTAC-a, które składa się na radiator oraz 2 wentylatory owiewające cały obszar karty.

 

Po bliższej obserwacji można dostrzec 3 heat pipe'y odprowadzające ciepło.

Chłodnica wykorzystuje dwa gęsto upakowane stosy finów aluminiowych, do których ciepło jest przekazywane za pomocą Heat pipe-ów, które mają bezpośredni styk z rdzeniem karty. Wentylatory  mają 80 mm średnicy każdy. Cały układ chłodzenia wykracza odrobinę poza obszar dwóch gniazd rozszerzeń lecz nie powinien kolidować z 3 złączem i nie będzie przeszkadzał w wykorzystaniu go.

Przykład jednej z zalet ,,krótkiego" PCB karty firmy ZOTAC

ZOTAC GTX 670 TwinCooler, pomimo swoich niewielkich wymiarów, jest kartą fabrycznie podkręconą. Jej rdzeń taktowany jest zegarem 954 MHz (915 MHz referencyjne),  podczas trybu GPU Boost 1033 MHz (980 MHz referencyjnie), zegary pamięci zostały podbite do poziomu 6208 MHz (6008 MHz standardowo). Karta posiada 2 GB pamięci GDDR5 na 256-bitowej szynie pamięci. W 28 nm rdzeniu GK104 mamy do dyspozycji 1344 rdzeni CUDA,  112 TMU i 32 ROP.

Karta pobiera zasilanie z dwóch 6-pinowych złącz zasilania. Obsługuje 3-way SLI. Wyjścia wyświetlania obejmują dwa DVI, jeden HDMI i DisplayPort. Karta ma mieć swoją premierę 20 czerwca na całym świecie.

 

Źródło: vr-zone.com